הרב ספי שרמן

Posted on 21-07-2015 , by: dk בתוך , , 0 תגובות

הרב ספי שרמן הפך את תיכון "ראשית" לכזה ששיעור המתגייסים מבין בוגריו עומד על 97% וששיעור בעלי תעודת הבגרות המלאה טיפס מ-19% ל-80%

לאחר שהוסמך לרבנות והשלים תואר שני בהיסטוריה, לפני כ-17 שנים, החל שרמן לעבוד בתל אביב, כרב של תיכון צייטלין הממלכתי דתי. הוא שימש בתפקיד במשך שלוש שנים, אולם הרגיש שמשהו חסר לו. מסלול חייו עד אז אמור היה לכאורה לנתב אותו לתפקיד ראש ישיבה, אולם לאחר התלבטות שרמן החליט שהוא מעוניין להיות מנהל בית ספר, משום שחשב ששם יצליח להשפיע יותר. הוא ניגש לארבעה מכרזים לתפקידי מנהל תיכון – ביניהם של שתי ישיבות תיכוניות הנחשבות לאליטיסטיות וגם לתיכון עירוני ח' הממלכתי-דתי בשיפולי שכונת התקווה בדרום תל אביב, וחשב שתוצאות המכרזים יחליטו בשבילו.

לאחר שהתברר לו שזכה בכל ארבעת המכרזים, הוא מצא את עצמו הולך להתייעץ עם מורו הוותיק עמיטל. "כשבאתי לתיכון הזה בהתחלה לא רציתי להיות בו", הוא מודה. "רצו בזמנו לסגור אותו ולא הייתה פה חטיבת ביניים. זה היה פח הזבל של העיר תל אביב. רק מי שלא התקבל לשום מקום אחר היה מגיע לפה. זה היה בית הספר התיכון היחידי בעיר שלא הייתה בו חטיבת ביניים".

זמן קצר לפני שהחל לנהל את התיכון, לפני כ-13 שנים, עמד המוסד בפני סגירה, והסיכויים להצליח בתפקיד ולהעלות אותו על הדרך שבה הוא נמצא כיום נראו אפסיים. האוכלוסייה שלמדה בו הייתה בעלת מאפיינים סוציו-אקונומיים נמוכים, שיעור בעלי תעודת הבגרות של בוגריו עמד על 19% ושיעור המתגייסים לצה"ל לא היה הרבה מעבר לכך.

בשנים שבהן נמצא שרמן בתפקיד רק העמיקה המצוקה הכלכלית שממנה סובלות רבות מן המשפחות השולחות את בניהן לבית הספר. עם זאת, במשך הזמן הלך בית הספר וצבר הישגים בלתי מבוטלים. הוא משתתף קבוע (וזוכה מזדמן) בתחרות הרובוטיקה הארצית לתיכונים, רבים מתלמידיו מצטיינים במתמטיקה, בפיזיקה, בספורט ובתיאטרון; שיעור המתגייסים לצה"ל מבין בוגריו הגיע ל-97%; וחשוב מכול: שיעור בעלי הבגרות המלאה מבין בוגריו טיפס ל-80%.

הוסף תגובה